Picture 081

Picture 084

 

Spomenik na Cigli podignut i osveštan 22. avgusta 2014. u koji je ugrađena nadgrobna ploča majora Vasiliju Lukoviću, koji je poginuo na koti Bijela glava i kome su vojnici njegovog 4. kadrovskog puka uklesali bajonetima tekst: „Major Vasilije Luković 9. VIII 1914. g.  – Ispunio si svoju dužnost prema Kralju i Otadžbini. Zavidimo ti i pozdravljamo porodicu.“

Na levoj ploči spomenika ispisana su imena 45 poginulih boraca na Cigli, a spisak nije konačan.

DSCN0543

 

 

 

U kripti crkve Sv. knez Lazar” u Priboju na Limu pohranjeni su zemni ostaci 72 poginula borca na Crnom vrhu, koji nisu preneti u porodične grobnice posle Velikog rata. Crkva je osveštana 1940 godine

 

Spomen kosturnica i Crkva u Strpcima

 

 

Iste 1940. osveštana je i spomen kosturnica u mjestu Štrpca  – opština Rudo, u koju su preneseni zemni ostaci poginulih  – ne prenešenih u porodične grobnice srpskih boraca sa Cigle.

 

 

 

 

U spisku poginulih vojnika 4. puka koji se nalazi u Narodnoj biblioteci Užice, pod inv. br. 25 upisana  imena onih koji su izgubili život 21. i 22. avgusta na 1914. Cigli i Oštrelju:

1. major, Vasilije Luković, kdt 3. bataljona, iz Knića, srez gružanski, okrug kragujevački,
2. redov, Ljubomir Petrović, 1. četa, 3. bataljon, Crvica, srez račanski, okrug užički,
3. redov, Jovan Jokić, 1. četa, 3. bataljon, Dub, srez račanski, okrug užički,
4. redov, Milenko Rakić, 1. četa, 3. bataljon, Ražana, srez crnogorski, okrug užički,
5. redov, Ivan Mladenović, 1. četa, 3. bataljon, Banjani, srez tamnavski, okrug valjevski,
6. redov iz kadra, Radivoje Gligorić, 4. četa, 2. bataljon, Cvetulja, srez rađevski, okrug podrinski,
7. redov iz kadra, Marko Đukić, 4. četa, 2. bataljon, Noćajski Salaš, srez mačvanski, okrug podrinski,
8. redov iz kadra, Čedomir Vojinović, ?,
9. redov iz kadra, Andrija Jovanović, 4. četa, 2. bataljon, Simašev, srez pocerski, okrug podrinski,
10. redov iz kadra, Milovan Knežević, ?,
11. redov iz kadra, Milivoje Ninić, 4. četa, 2. bataljon, Trbušnica, srez jadranski, okrug podrinski,
12. redov iz kadra, Milomir Jovanović, 4. četa, 2. bataljon, Zavlaka, srez rađevski, okrug podrinski,
13. redov iz kadra, Stevan Marković, ?,
14. redov iz kadra, Žarko Papović, ?,
15. redov iz kadra, Janko Pljesković, 4. četa, 2. bataljon, Zvezda, srez prijepoljski,
16. redov,Tošo Kujanović,
17. vodnik-narednik, Milorad Kusturić, 2. četa, 1. bataljon, Užice,
18. redov iz kadra, Dimitrije Ilić, Markov(ica), 2. četa, 1. bataljon, srez kolubarski, okrug valjevski,
19. redov iz kadra, Ranko Golubović, 2. četa, 1. bataljon, Virov, srez kolubarski, okrug valjevski,
20. redov iz kadra, Boško Ilić, 2. četa, 1. bataljon, Slovac, srez kolubarski, okrug valjevski,
21. redov iz kadra, Svetolik Vasić, 2. četa, 1. bataljon, Kalen(ić), srez posavski, okrug valjevski,
22. redov iz kadra, Miladin Ilić, 2. četa, 1. bataljon, Leo…, srez azbukovački, okrug, valjevski,
23. redov iz kadra, Vukašin Radovanović, 2. četa, 1. bataljon, Donja Košula, srez azbukovački, okrug, valjevski,
24. redov iz kadra, Obren Žanković, 2. četa, 1. bataljon, Jovičići, srez azbukovački, okrug, valjevski,
25. redov iz kadra, Obren Jović, 2. četa, 1. bataljon, Orovica, srez azbukovački, okrug, valjevski,
26. redov iz kadra, Ljubomir Pantić, 2. četa, 1. bataljon, Gornja Bukovica, srez azbukovački, okrug, valjevski,
27. redov iz kadra, Mladen Kuzmanović, 2. četa, 1. bataljon, B. Polje, srez posavski, okrug valjevski,
28. redov iz kadra, Vitomir Simeunović, 2. četa, 1. bataljon, Bogatić, okrug valjevski,
29. redov iz kadra, Dušan Tomašević, 2. četa, 1. bataljon, Stubline, okrug valjevski,
30. redov iz kadra, Ristivoje Ristivojević, 3. četa, 1. bataljon, Dobrače, srez ariljski, okrug užički,
31. redov iz kadra, Borisav Glavinić, 3. četa, 1. bataljon, Bedna Varoš, srez moravički, okrug čačanski,
32. redov iz kadra, Jakov Tucović, 3. četa, 1. bataljon, Gostilje, srez Zlatiborski, okrug užički,
33. redov iz kadra, Milisav B. Novitović, 3. četa, 1. bataljon, Dobrače, srez ariljski, okrug užički,
34. redov iz kadra, Milun Vučković, 2. četa, 2. bataljon,srez užički, okrug užički,
35. redov iz kadra, Mihajlo V. Radojević, 2. četa, 2. bataljon, Kremna, srez zlatiborski, okrug užički,
36. redov iz kadra, Tihomir Šućurović, 2. četa, 2. bataljon, Šljivovica, srez zlatiborski, okrug užički,
37. redov iz kadra, Živojin Knežević, 4. četa, 2. bataljon, Zasavica, srez mačvanski, okrug podrinski,
38. por. Vitomir Aćimović, vodnik, 2. čete, 1. bataljona 4. kadrovskog puka.

Comments are closed.